03423220016
Sosyal Medya Hesaplarımız

Nefes Darlığı Hastalık Belirtisimidir

Göğüs Hastalıkları Uzmanları nefes alma zorluğu ya da hava açlığı olarak bilinen nefes darlığının, oluş saati ve şekli gibi bilgilerin büyük önem taşıdığını anlattı:

“Nefes darlığının ani yada süreğen olması, günün hangi saatinde olduğu istirahat veya eforla ilgisi, yatarken mi yoksa otururken mi olduğu çok önemlidir.

Nefes alırken zorlanmak ile nefes verirken zorlanmak arasında pek bir fark yokmuş gibi gelirken, hekim için hastalıklar arasında ayırıcı tanıya götürücü bilgidir.

Üst solunum yolu hastalıklarında nefes almada problem varken, astım ve müzmin bronşitte soluğu vermede zorluk vardır. Özellikle gece gelen nefes darlıkları hastayı uykudan uyandırır. Arkasında astım ve ya kalp yetmezliği bulunabilir.”

Böbrek ve şeker hastaları dikkat!

Nefes darlığının bazı hastalıklarda dikkatle takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Serttürk “böbrek ve şeker hastalığı olanlarda ani başlayan nefes darlıkları çok önemlidir acil durum gösterir ve hemen doktora başvurmalıdırlar” dedi.

hasta, gece yatarken hasta eşi tarafından ‘nefes almıyor’ diye uyandırılıyor ise arkasında uyku apne sendromu yatıyor olabilir”

Gebelikte belirli aylarda nefes darlığı hissedilebildiğini de vurgulayan Doktorlar, “burada problem akciğerden çok gebeliğe bağlıdır ve geçicidir. Gebe olan bir kişi, çoğunlukla sık nefes alarak solunum sıkıntısını ortadan kaldırmaya çalışır” dedi.

Doktorlar nefes darlığının tedavisinin altta yatan sebebe yönelik olduğunu vurgulayarak, ”astım ve kronik akciğer hastalığı tanısı var ise, hava yollarının iltihabı veya spazmını azaltan ilaçların yanı sıra oksijenle tedavi gerekebilir” diye konuştu.

Kalp yetmezliği tanısı konulmuşsa, ilaçlı tedaviye başlanması gerektiğini , herhangi bir enfeksiyon varsa da antibiyotikler alınması gerektiğine değindi.

Nasıl korunmalı?

  • Sigarayı bırakın
  • Allerjenler, toz ve toksit maddelerle temastan kaçının
  • Günlük aktivitelerinizde nefes darlığı çekiyorsanız molalar vererek dinlenin
  • Havalandırılmış ve açık ortamlarda vakit geçirmeye çalışın
  • Fazla kilolarınızı vermeye ve ağır yemekler yememeye özen gösterin
  • Ani başlayan ve uzun süren nefes darlıklarında doktorunuza başvurun
  • Solunum, kulak-burun-boğaz, kalp vb. hastalıklarımızın takip ve tedavilerini özenle yaptırın
  • Koşullarınıza uygun bir spor yapma alışkanlığı edinin
  • Düzenli bir yeme içme alışkanlığını ilke edinin

Nefes darlığı dereceleri

Birinci derece: Hızlı yürüyüşlerde, hafif koşularda veya merdiven çıkarken ortaya çıkan nefes darlıkları
İkinci derece: Yürüyüş halinde ortaya çıkan nefes darlıkları
Üçüncü derece: Günlük olağan işleri yaparken ortaya çıkan nefes daralmaları
Dördüncü derece: Nefes darlığının en ağır formudur. Kişiler oturduğu yerde nefes darlığı çeker ve uyumakta zorlanırlar.