1 Eylül 2018

Defibrilatör Cihazı Nedir

Defibrilatör Cihazı

Kalp Krizinde İlk Saat Hayat Kurtarabilir

Çağımız dünyasında hareketsiz yaşam tarzı ve beslenme düzensizlikleri en çok kalbi vuruyor. Kalp krizi görülme sıklığının gittikçe arttığı Türkiye’de de durum iç açıcı değil. TÜİK verilerine göre kalp hastalıkları nedeniyle meydana gelen ölüm olaylarının %40 gibi büyük bir oran olduğu ortaya çıkıyor. Kalp krizi geçiren kişilerin ölüm oranı ise 3’te 1.

Erken yaşlarda sigara tüketiminin başlaması da kalp krizi riskinin düşük yaş grupları için artması demek. Türkiye’de 50 yaşının altında kalp krizi geçirenlerin sayısı küçümsenecek bir rakam değil. Tüm kalp krizi geçirenlerin %20’i 50 yaş altı.

Aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalara dikkat

Mevsim normallerinin çok üzerinde veya altında sıcaklıkların olduğu dönemlerde kalp krizi görülme sıklığı artıyor. Bu nedenle bu tür havalarda dışarıya mümkün olduğunca çıkılmaması gerekiyor.

Kalp Krizinde Diğer Risk Etkenleri

 Kalp krizini tetikleyen en önemli risk etkenleri ise şöyle; sigara ve içki tüketimi, şeker ve kolesterol seviyelerindeki anormallikler, hareketli bir yaşam sürmeme, beslenme düzensizlikleri, tansiyon, birinci derece yakınlarda kalp öyküsü, fazla kilolar ve stresli yaşam biçimi.

Kalp Krizinde Belirtiler Neler?

En güçlü belirli göğüs ağrısı. Göğüs kafesinin tam orta noktasında sıkışma ve ağrı şeklinde belirti veren kalp krizinde bu ağrının 15 dakikadan uzun sürmesi ise alarm zillerinin çalması demek.

Acilen bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor. Bu belirtiye ek olarak nefeste zorlanma, yorgunluk ve bayılma hissi, sırt, boyun ve çenede ağrı hissi. Eğer bu belirtilere bulantı, kusma, terleme de ekleniyorsa kalp krizi kapıda demektir.

Hastanede Ne Oluyor?

Kalp krizinden ölüm vakalarının hemen hemen tamamında zamanında müdahale edilmemesi söz konusu. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığı zaman ilk anda bir sağlık kuruluşuna gitmeniz hayatınızı kurtarabilir. İlk saat içinde yapılan müdahelelerde kurtulma şansı büyük oranda artıyor.

Bu müdahelelerden önce veya müdahale sırasında kalbin durması ise yine de son anlamına gelmiyor. Medikal teknolojinin gelişmesi sayesinde yeni medikal donanımlar hastalara bir şans daha verebiliyor. Defibrilatör Cihazı bu cihazlardan biri.

Peki Defibrilatör Cihazı Nedir?

Kalpte meydana gelen normal dışı atımları normale döndürmeye yarayan cihaza verilen isimdir. Bu işleme de Defibrilasyon işlemi denir. Fibrilasyona uğramış veya henüz yeni durmuş olan kalp bu cihaz ile verilen şok elektrik enerjisi ile uyarılır. Tekrar atım sağlamaya başlarsa hasta kurtulmuş olur. Ancak bu işlem tamamen durmuş kalp için uygulanmaz.

Defibrilatör Cihazı Nasıl Çalışır?

Elektriksel defibrilatör cihazları kalpte uyarım sağlayarak atımın yeniden başlamasını sağlamaya çalışır. Ventriküler uyarım da denilen bu işlemde fibrilasyon durumuna geçmiş olan ventriküller normal duruma döner. Defibrilatörlerde şoklamaya 150 J ile başlanır. Bunun yetersiz kalması durumunda 200 J bu da yetmezse 250 J değerinde şok uygulanır.

Gelişen teknoloji ile üretilen yeni nesil defibrilatör cihazlarında işlemci kontrolleri vardır. Cihazlar bilgisayarlardakine benzer bir işlemci (CPU) ile kontrol edilirler.

 

Bizden Haberler , , , , , , , , , , , , , ,
About sesmed