1 Eylül 2018

Yenidoğan Bebek Küvözü

Yenidoğan Bebek Küvözü

Hamilelik zorlu bir süreç. Bebeğin ilk andan itibaren sürekli kontrolü gerekir. Hem anne hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde süreci tamamlaması ve bebeğin normal sürede doğması ile mutlu sona ulaşılır.

Ancak kimi durumlarda bebeklerin erken gelmesi nedeniyle prematüre doğum olayları yaşanabilir. Böyle bir durumun olabileceği büyük oranda önceden tahmin edilebilir.

Eğer böyle bir risk var ise doktorunuz ile yakın bir iletişim içinde olmanız ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine sahip bir hastanede doğumu beklemeniz faydalı olacaktır. Bu kararın doğumdan önce verilmiş olması bir çok sorunun önceden çözülmesi anlamına gelmektedir.

Her erken doğum olayında yenidoğan yoğun bakımına ihtiyaç olmayabilir. Erken doğum sırasında veya doğum sonrasında oluşabilecek istenmeyen durumlarda bu üniteye ihtiyaç duyulur.

Bebeğin yaşamsal fonksiyonlarındaki eksiklikler, sorunlar bu ünitede gelişmiş tıbbi donanım ve medikal cihazlarla giderilmeye çalışılır. Doğuma yaklaşılan her sürede bebeklerin hayata tutunma şansları da o kadar artar. 26 ve 29.cu haftada erken doğan bebeklerin yaşama tutunma şansları oldukça azdır.

Hayatta kalsalar bile ciddi sağlık problemleri ile baş etmek zorundadırlar. 30 ile 33 cü haftalar arasında doğan bebeklerde ise hayatta kalma oranı daha yüksektir. 34.cü haftadan sonda doğan bebekler de erken doğmuş sayılsalar da sağlık durumları daha iyidir.

Prematüre bebeklerin vücut sıcaklığı olması gerektiği düzeyde değildir. Bebek erken doğduğu için bunu kendi kendine ayarlayamaz. Bu nedenle çok ağır komplikasyonlara maruz kalabilir.

Bunu önlemek için sabit sıcaklığa sahip steril bir ortama ihtiyaç duyarlar. Bu amaçla medikal bir donanım olan yenidoğan bebek küvözleri geliştirilmiştir.

Yenidoğan bebek küvözü temelde şeffaf bir kabin, bu kabinin içini ısıtma soğutma ve havalandırma için gerekli olan tıbbi cihazlardan oluşur. Kabin içinde ayrıca bebeğin kilosunu ölçebilecek bir terazi mekanizması mevcuttur. Küvöz içine giren ve çıkan hava özel düzeneklerle filtrelenir ve sürekli temiz ve taze hava bebeklere verilir.

Bizden Haberler , , , , , , , , , ,
About sesmed