1 Eylül 2018

Yenidoğan Ventilatör Cihazı

Yenidoğan Ventilatör Cihazı

Gebelik sonlanmadan henüz 37.ci haftada doğan bebekler prematüre olarak kabul edilir. Bebekleri erken doğan anneler doğal olarak korkarlar ve endişeli bir ruh hali içinde olurlar. Prematür bebeklerde yüksek komplikasyon riski bulunduğu için özel ve yoğun bir bakıma ihtiyaç duyarlar.

Normal doğumda dahi bebeklerin gözlerini açtıkları dünyaya karşı savunma mekanizmaları gelişmiş değildir. Özellikle bebeğin ilk haftalarında çok özenli bir bakıma ihtiyacı vardır.Erken doğan bebeklerde ise bu ihtiyaç katlanarak artar. Çünkü normal bebeklerle kıyaslandığında çok daha yüksek komplikasyon riski taşırlar.

Erken Doğan Bebekler Neden Özel Bir Bakın İster

Prematüre bebekler dünyadaki yaşamla başa çıkmak için yeterli biyolojik donanıma sahip değildir. Akciğerleri, sindirim sistemleri, bağışıklık sistemleri ve ciltleri yeterli düzeyde gelişmemiştir.

Bu nedenle savunmasızdırlar ve kolayca hasta olabilirler. Neyse ki tıp bilimi teknolojinin de yardımı ile bebeklerin zorlu geçecek olan bu ilk günlerinin ilk haftalarının kolaylaşmasını sağlayabiliyor.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Bebeğe Neler Yapılır

Yenidoğan yoğun bakım üniteleri bebeklerin dış ortamla bağlarının kesildiği steril bir ortamdır. Dış dünyaya karşı oldukça savunmasız olarak doğan ve vücut fonksiyonları tam olarak çalışamayan bebeğe steril bir ortamda medikal cihazlar ile yardım edilir.

Burada görev yapan personelin de üst düzey donanım ve bilgiye sahip olmaları ve ünitede bulunan medikal cihazları kullanabilmeleri önemlidir. Bu ünitelerde 7/24 görev yapan uzman sağlık personeli görev yapar.

Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kullanılan sofistike bir çok medikal donanım mevcuttur. Dışarıdan bakıldığı zaman bir laboratuarı andıran bu birimlerde kullanılan en önemli cihazlardan biri de Yenidoğan Ventilatör Cihazıdır.

Bu cihaz yaşamın devamı için gerekli olan nefes alıp verme işlevi konusunda ciğerleri henüz istenilen düzeyde gelişmemiş olan prematüre bebeğe yardım eder. Babymag, Fleximag, Fleximag Plus, Oxymag Transport Ventilatör gibi modelleri bulunan bu cihaz yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin olmazsa olmaz donanımıdır.

Halk arasında solunum cihazı da denilen ventilatörler oksijen, hava basıncı ve nefes sayısı gibi değişkenleri anlık olarak izleyen ve kayıt altına alabilen özelliklere sahiptir.

Peki solunum neden önemlidir?

Yaşamın temeli olan oksijen nefes alıp verme ile insan vücudu için bir enerji kaynağına dönüşür. Prematüre bebeklerin öncelikli olarak nefes alıp verme düzenlerinin sağlanması gerekir.

Solunum sistemi stabilize edilmeyen bebeklerin vücutlarına yeterli düzeyde oksijen giremez ve bebekler istenilen şekilde gelişemez. Ayrıca bu tür bebekler ağız yoluyla beslenemezler.

Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde bulunan Yenidoğan Ventilatör Cihazı bebeğin bu işlevi yerine getirebilmesi için ona yardım eder.

Genellikle 35-37’ci haftadan sonra doğan bebekler bu donanıma ihtiyaç duymadan doğrudan emzirilebilir. Ancak bu haftalardan daha önce doğan ve prematüre olarak adlandırılan bebekler için cihaz desteği gerekebilir.

Bizden Haberler , ,
About sesmed