Defibrilatör Cihazının Özellikleri

Blog

Defibrilatör Cihazının Özellikleri

Bu gönderiyi paylaş

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 198

Defibrilatör Cihazının Özellikleri

Kalp ventriküler fibrilasyona girdiğinde, dışarıdan yeterli miktarda elektrik akımı vererek normal sinüs ritmine döndürme işlemine defibrilasyon, elektrik akımı vermede kullanılan cihaza,defibrilatör (elektro şok cihazı) denir. Defibilasyon, defibrilatör ile kalbe elektrik akımı vererek myokarddaki düzensiz titreşimleri sonlandırıp kalbin normal bir şekilde çalışmasını sağlamaya yönelik hayat kurtaran bir işlemdir.

Kalbe defibrilatörle şok verilebilmesi için kalbin, ventriküler fibrilasyonda (VF) ya da nabızsız ventriküler taşikardi(VT) ritminde olması gerekir. VF veya nabızsız VT’de 20-30 sn. içinde uygulanan defibrilasyon % 100’e yakınını sinüs ritmine çevirir. Her bir dakikalık gecikme, başarı şansını % 10 kadar azaltır. 10 dakikalık gecikmede yaşam şansı yoktur.

  • Defibrilatör Cihazının Özellikleri
  • Monitör: LCD ekran özelliğinde olup kalbin elektriksel aktivitesinin izlenmesini sağlar. Cihaz, kalbin elektriksel aktivitesini, defibrilatör elektrotları ya da EKG hasta kablosu ile algılar.
  • Güç kaynağı (batarya, akü): Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak veren bölümdür. Defibrilatörler, şebeke elektriğine güven olmadığından elektrik şebekesine takılı olsalar dahi akü ile çalışır, bundan dolayı akü daima dolu olmalıdır.
  • Kondansatör (kapasitör): Elektrik depolama, bilgi kaybı engelleme, elektrik akımları arasında dönüşüm yapmada kullanılan elektronik bir devredir. Önceden tasarlanmış seviyede enerjiyi şarj edebilme özelliğine sahiptir.
  • Elektrotlar: Kondansatörün deşarj edilmesiyle elektrik enerjisini hastaya iletmek için göğüs duvarına uygun pozisyonda yerleştirilen iki adet elektrot bulunur. Bu elektrotlar, jelli elektrot (paddle) ya da metal plaka şeklindedir. Metal olanlara pedal ya da kaşık da denir.
  • Yazıcı (kayıt ünitesi): Her defibrilasyon sonrasında otomatik olarak kayıt yapan, uygulanan enerji miktarı, tarih, saat vb. bilgileri kayıt altına alan bölümdür. Hafızalıdır ve EKG alınabilmesini sağlar. EKG kâğıdı takılı olmalıdır.
  • Defibrilatör Cihazının Çeşitleri ve Kullanımı

Kullanım şekillerine göre otomatik ve manuel olmak üzere iki çeşit defibrilatör bulunur.                defibrilator-cihazi

  • Otomatik Eksternal Defibrilatör (AED-OED)

Otomatik (automatic) eksternal defibrilatörler, kardiyak arrest vakalarında sağlık personeli ya da sağlık personeli dışındaki kurtarıcıların da kullanabileceği defibrilasyon için kılavuzluk eden hassas ve güvenilir cihazlardır. OED’de bulunan defibrilatör denetçisi tarafından EKG analiz edilir, ses ve görüntülü sistemle kullanıcı yönlendirilir. Bu nedenle kullanıcının kalp ritmini bilmesi gerekmez. OED’nin VF’yi tanıma duyarlılığı % 100, nabızsız VT’yi tanıma duyarlılığı ise % 90-92’dir. OED, genellikle insanların yoğun olarak bulundukları havaalanı, uçak, tren, alışveriş merkezi, spor sahası, eğlence yerleri vb. yerlerde bulundurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.